Glicyna wciąż jest mało popularna, a szkoda bo ma wiele dobroczynnych właściwości. Gdzie jest stosowana? Jak wpływa na ciało? Odpowiedz na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Glicyna – co to takiego?
Glicyna jest najprostszym strukturalnie aminokwasem. Jest on syntezowany z treoniny, seryny, choliny, tudzież z hydroksyproliny. Wiele osób stosuje ten związek świadomie, a inne nawet nie mają pojęcia, że go przyjmują, na przykład wraz z pożywieniem.
Należy wiedzieć, że glicyna jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania przemian biochemicznych w nerkach oraz w wątrobie. Poza tym udowodniono, że zapobiega ona wielu chorobom, również nowotworom. Wobec tego często zaleca się suplementacje w leczeniu niektórych schorzeń, na przykład zaburzeń metabolicznych u osób, które mają cukrzyce, czy choroby zapalne.
Największą ilość glicyny znajdziesz w kolagenie oraz w kreatynie. Co ważne ten składnik wchodzi w skład 20 podstawowych aminokwasów białkowych.
L-glicyna w pokarmie
L-glicyna występuje naturalnie w wielu pokarmach, przede wszystkim znajdziemy ten aminokwas w produktach odzwierzęcych, między innymi w:
- rybach
- jajach
- wołowinie
- schabie
- żelatynie
- produktach mlecznych.
Poza tym ten aminokwas jest też w wielu popularnych roślinach, takich jak:
- len
- owoce egzotyczne – kiwi, banan
- kakao
- warzywa – szpinak, kapusta, dynia, soczewica czerwona i fasola biała
- migdały
- orzechy arachidowe.
Dzięki temu, że ten aminokwas pojawia się w łatwo dostępnych składnikach bardzo prosto uzupełnić poziom glicyny w organizmie. Wystarczy dodać do menu kilka wyżej wymienionych produktów w większej ilości. Dodatkowo można wspomóc się suplementacją.
Zalety przyjmowania L-glicyny
Warto spożywać produkty, które mają naturalną L-glicynę. Dlaczego? Przede wszystkim zyskujesz:
- lepszą jakość snu
- poprawienie koncentracji i pamięci, a więc funkcji poznawczych
- stabilizację poziomu cukru we krwi
- obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego
- redukcje stanów zapalnych
- zwalczanie skutków stresu
- redukcje bólów stawów
- ochronę kolagenu.
Zastosowanie glicyny w sporcie
Jeśli systematycznie uprawiasz sport to glicyna może okazać się niebywale pomocna. Poniżej znajdziesz główne zalety:
- Wspomaga budowanie masy mięśniowej, a to dlatego że stanowi niezbędny substrat do syntezy kreatyny. Wobec tego pośrednio potęguje zjawisko znane pod nazwą hipertrofia mięśniowa. Poza tym wpływa na stymulację produkcji hormonów steroidowych, a to właśnie one regulują poziom tkanki mięśniowej, a także pośredniczą w kontroli wydatku energetycznego.
- Chroni stawy i wspomaga syntezę kolagenu – glicyna jest niezbędna do syntezy kolagenu, ponieważ w 1/3 składa się on z tego aminokwasu. Dzięki temu składnikowi możemy zapewnić odpowiednią elastyczność stawów, jak i odporność na wstrząsy. To niezwykle ważne, gdy trenujemy, albo jesteśmy w podeszłym wieku.
Liczne badania potwierdziły iż glicyna ma terapeutyczny wpływ na procesy metaboliczne, dlatego że łagodzi objawy, które są związane z zespołem metabolicznym. Jak? Normuje poziom insuliny i trójglicerydów, do tego normalizuje ciśnienie tętnicze krwi. A co najważniejsze obniża całkowitą zawartość tłuszczów w wątrobie. Co kluczowe ten aminokwas działa na redukcję masy ciała poprzez obniżenie poziomu – rezystyn, TNF-alfa, białka C-rekatywnego oraz interleukiny-6. Wzrasta natomiast gen adiponektyny i PPAR-gamma, a to z kolei przyczynia się do wzrostu aktywności kinazy AMPK, która jest odpowiedzialna za spadek wagi.
Suplementy z dodatkiem glicyny przyspieszają regenerację organizmu, a także zapobiegają rozpadowi białek mięśniowych. Dodatkowo zmniejszają uczucie senności oraz zmęczenia.
Dawkowanie glicyny
Nie ma ścisłych wytycznych w jakiej ilości dawkować glicynę. Porcja może być duża i wynosić nawet 60 gram. Warto jednak suplementacje skonsultować z lekarzem, ponieważ niedobór, jak i przedawkowanie glicyny ma poważne skutki. Chodzi głównie o przekształcenia w choroby związane z metabolizmem tego aminokwasu. To może być, na przykład glicynuria, czy pierwotna hiperoksaluria.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.