marchewki

Ile kalorii ma marchewka? Właściwości odżywcze i zdrowotne


Marchew (daucus carota) jest rośliną dwuletnią z gatunku selerowatych. Pochodzi z południowo-zachodniej Azji, gdzie rośnie w formie dzikiej. W naszych ogrodach udomowiła  się ok. X wieku n.e. Walory smakowe współczesnej marchwi nieco różnią się od tej dziko rosnącej w Azji. Warzywo goszczące w naszej kuchni ma mniej zdrewniały korzeń i charakteryzuje się mniejszą goryczą, w porównaniu do swojego dalekiego kuzyna.

Marchew jest najczęściej spotykanym warzywem w naszej kuchni, a przy tym bardzo cenionym. Słodki smak, niska zawartość kalorii, cenne właściwości odżywcze i zdrowotne powodują, że ona na stałe zagościła w przepisach tradycyjnej kuchni polskiej.


Ile kalorii ma marchew?

W 100g marchewki jest zaledwie 27 kcal. Średnia sztuka marchwi, która waży 50 g, dostarcza nam ok. 14 kcal.

Najmniej kaloryczne są młode marchewki, ponieważ zawierają więcej wody, a mniej cukru. Do tej kategorii nie zaliczają się tzw. marchewki „mini”, czy „baby”, które możemy spotkać w naszych sklepach, popakowane w foliowe paczki. To są najczęściej kawałki starej marchwi, pocięte i przetworzone tak, aby imitowały młode marchewki. Na ogół są też traktowane roztworem chloru dla zabicia bakterii i wirusów, co w dużej mierze zmniejsza ich wartości odżywcze.

Marchew jest bardzo niskokaloryczna, ale w formie surowej. Natomiast przyrządzana już z tłuszczem na patelni, może mieć ponad 200 kcal. Marchewka z groszkiem (ok. 250 ml) przyrządzana na maśle to 100 kcal, a bezpośrednio z wody ta potrawa ma 60 kcal. Najmniej kaloryczna jest marchew z wody lub przyrządzana na parze.

Wartości odżywcze marchwi

Marchew jest znanym antyoksydantem. Jej wpływ na skórę i urodę jest znany od wielu wieków. Swoją popularność w tej dziedzinie zawdzięcza m.in. witaminie z grupy A, E, C i dużej ilości beta-karotenu. Ten ostatni wpływa na dobrą kondycję oczu i piękną skórę. Warzywo to również zawiera witaminy z grupy B, potas, sód, kwas foliowy, fosfor i miedź. Marchew powinny spożywać osoby cierpiące na dolegliwości tarczycy, ze względu na obecność w niej jodu.

  Ile kalorii ma rosół? Czy można jeść rosół na diecie?

Regularne spożywanie czerwonego warzywa uodparnia na alergie oraz promieniowanie UV.

Marchew zawiera także inne składniki odżywcze, takie jak węglowodany, białka i tłuszcze. W samym warzywie aż 78% energii zapewniają węglowodany w ilości min. 8,7 g w 100 g, białka 1 g na 100 g (ok. 14%) i tłuszcze 0,2 g na 100 g marchwi (ok. 7 %).

Marchew zawiera duże ilości błonnika, przez co pomaga zwiększyć sytość. Po jej zjedzeniu czujemy się niejako najedzeni i przez to mniej spożywamy kalorii w następnych posiłkach. W ten właśnie sposób sprzyja ona procesowi odchudzania.

Marchew a jej indeks glikemiczny

Marchew posiada bardzo niski indeks glikemiczny (IG), bo w stanie surowym wynosi on 16. Dlatego polecana jest w dietach cukrzycowych i odchudzających. Niemniej jej IG zmienia się w zależności od sposobu przyrządzania. I tak np. obrana marchew i ugotowana posiada już IG 33, zaś wyciśnięty sok z marchwi ma IG 43. Najwyższą wartość indeksu glikemicznego ma zupa krem z marchwi, bo aż IG 60.

Zatem dla osób cierpiących na cukrzycę, z zaburzeniami glikemii i chorobami metabolicznymi zaleca się jedzenie tego warzywa, w jak najmniej przetworzonej postaci.

Dodaj komentarz