szczupla kobieta mierzy talie

Synefryna – czy wpływa na odchudzanie? Skutki uboczne i efekty stosowania


W sporej części suplementów odchudzających pojawia się synefryna. Ten tajemniczy składnik znajdziemy także w preparatach przeznaczonych dla sportowców. Co to takiego? Jak działa? W jaki sposób wpływa na odchudzanie? Sprawdź koniecznie wszystkie informacje o synefrynie!


Synefryna – co to jest?

Synefryna jest to substancja należąca do termogeników, a więc do tak zwanych przyspieszaczy spalania tkanki tłuszczowej. Ten składnik pozyskuje się z owoców gorzkiej pomarańczy, a zatem z cytrusów. To związek, który zalicza się do grona substancji określanych, jako alkaloidy. Dlatego też działanie synefryny jest bardzo zbliżone do środków o charakterze sympatykomimetycznych. Wobec tego wpływa ona na część współczulną układu nerwowego. Synefryna pojawia się głównie w suplementach odchudzających i w produktach dla sportowców.

Stosowanie synefryny należy skonsultować z lekarzem, bo jest używanie bez kontroli i odpowiedniej dawki może powodować liczne schorzenia. To nie wszystko, bo istnieje szereg przeciwwskazań. Argumentem zakazującym branie synefryny będą głównie:

  • dolegliwości związane z układem krążenia, ponieważ ten składnik podnosi ciśnienie krwi, jak i mocno wpływa na różne elementy systemu krążenia
  • wiek – dzieci, młodzież i osoby w podeszłym wieku nie mogą brać tego składnika
  • leczenie tarczy, ponieważ synefryna nie może być łączona z tyroksyną
  • przyjmowanie leków uspokajających bądź antydepresantów
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • jaskra
  • migrena
  • ryzyko wystąpienia udaru lub zawału.

Synefryna – jakie jest jej działanie?

Synefryna pochodzi z natury z owoców cytrusowych zwanych potocznie gorzką pomarańczą z języka łacińskiego – Citrus aurantium. Stosuje się ją także w świecie medycznym, na przykład do leczenia zatok. Ten składnik ma wiele właściwości, przede wszystkim:

  • nasila termogenezę, dzięki temu szybciej spala tkankę tłuszczową
  • aktywuje lipolizę, a więc proces rozkładu tłuszczów
  • pozytywnie wpływa na wydolność organizmu
  • usprawnia krążenie krwi
  • dodaje energii
  • udrażnia zatoki
  • rozszerza oskrzela
  • hamuje apetyt
  • leczy dolegliwości układu pokarmowego
  • zwiększa przepustowość serca
  • podnosi ciśnienie krwi
  • detoksykacyjne
  • oczyszczające, a więc wspomaga proces usuwania toksyn z organizmu.
  Napój izotoniczny – czym jest, jak i kiedy go stosować?

Przy braniu synefryny organizm jest w stanie łatwiej wejść w deficyt kaloryczny, jak i dużo prościej radzi sobie z wysiłkiem fizycznym. To pozwala nam na dłuższe oraz efektywniejsze treningi, które umożliwiają nam spalanie większej ilości kalorii. Proces modelowania sylwetki jest usprawniony, tak jak pozbywanie się zbędnych kilogramów. To powoduje, że kuracja odchudzająca przebiega efektywniej.

Nie można także łączyć synefryny z kofeiną bez względu na źródło jej pochodzenia, od kawy, po napoje energetyczne. Dlaczego? Obie mają do siebie zbliżone właściwości, dlatego łatwo o przekroczenie bezpiecznej dawki. Zestawienie kofeiny z tym termogenikiem powoduje liczne problemy ze zdrowiem, a nawet i śmierć. Co ważne skutki uboczne nie występują od razu, bo pojawiają się dopiero po pewnym czasie, czyli przy dłuższym braniu. Przewlekłe przyjmowanie synefryny w tym wypadku jest niezwykle ryzykowne, bo powolnie wyniszcza nasz organizm.

Synefryna – dawkowanie

Co ważne u każdego dawkowanie synefryny wygląda nieco inaczej. Z reguły jest to porcja wynosząca 5-7 mg, u niektórych sięga nawet 25 mg. Należy stopniowo zwiększać ilość i obserwować reakcję ciała. Według zaleceń dobowa dawka nie powinna przekroczyć 27 gm! Za duża wartość prowadzi, między innymi do przyspieszonej pracy serca, podwyższenia ciśnienia krwi, czy rozdrażnienia. Synefrynę bierze się przed treningiem około 30-60 minut przed samym wysiłkiem. Natomiast unika się suplementacji przed snem.

Synefryna zazwyczaj pojawia się w kapsułkach, aczkolwiek można znaleźć ją też w sproszkowanej formie. Jej olejek ze skórek także jest niezwykle cenny, ponieważ wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry, czy przy leczeniu infekcji, na przykład grzybicy. W suplementach z synefryną widać niekiedy również inne dodatkowe składniki wspomagające odchudzanie, między innymi zieloną herbatę, czy pokrzywę indyjską. Wtedy proces zbijania kilogramów jest jeszcze bardziej usprawniony.

  Kiedy brać kwas foliowy - rano czy wieczorem?

Zbilansowana dieta jest ważna przy suplementacji synefryny, bo ten związek powoduje wypłukiwanie wielu składników odżywczych, między innymi potasu, wapnia i magnezu. Dlatego też po pewnym czasie mogą pojawić się niedobory.

Co ważne synefrynę można łączyć z innymi suplementami, między innymi z tymi zawierającymi L-karnitynę.

Synefryna – efekty stosowania

Termogeniki, w tym synefryna powodują uwalnianie ciepła z organizmu przez podwyższenie metabolizmu. Poza tym pozwalają szybciej spalać tkankę tłuszczową i zwiększyć wydatki energetyczne. Dlatego masa osób będąca na diecie odchudzającej sięga po suplementy z tym składnikiem. W ten sposób mogą przyspieszyć efekty kuracji, zwłaszcza gdy nie ma szans na regularną aktywność fizyczną. W przypadku sportowców przede wszystkim tych uprawiających kulturystykę synefryna minimalizuje grubość tkanki tłuszczowej, a jednocześnie pozwala im uwidocznić mocniej mięśnie. Co więcej pomaga w walce z synchronicznym zmęczeniem.

Nie można zapominać, iż stosowanie tylko i wyłącznie synefryny, a więc zapominanie o diecie i o ruchu nie przyniesie dobrych rezultatów ani przy odchudzaniu ani przy kształtowaniu sylwetki.

Skutki ubocznej stosowania synefryny

Nie ma wątpliwości, że synefryna działa skutecznie, ponieważ pozwala w krótkim czasie zgubić sporo kilogramów. Należy jednak pamiętać, że ten środek ma wiele skutków ubocznych. Synefryna powoduje u niektórych osób, między innymi bóle głowy, wahania nastroju, a nawet uzależnienie.

Synefryna a efedryna

Synefryna zastąpiła stosowaną wcześniej efedrynę, czyli prekursor amfetaminy. Od 2004 roku w Stanach Zjednoczonych zabroniono stosowania tej substancji w preparatach odchudzających. W Polsce można dostać ten środek tylko i wyłącznie na receptę!

Budowa chemiczna synefryny i eferyny jest zbliżona, tak samo jak ich działanie. Obie oddziałują na receptor beta-3 przez co wywołują lipolizę, a więc rozkład tłuszczów z równoczesnym uruchomieniem termogenezy. Aczkolwiek synefryna dodatkowo podnosi ciśnienie krwi, dlatego przyspiesza krążenie oraz zwiększa objętość minutową serca. Podobnie, jak efedryna przerywa ataki astmy oraz udrażnia zatoki. Co więcej ma naturalne pochodzenie i jeszcze jedną ważną różnicę. Głównym przeciwieństwem między syferyną, a eferyną jest to, że nie nie prowadzi ona aż do takiego gwałtownego pobudzenia. Tu jest kontrolowany wzrost energii często porównywany do wypicia kawy.

Dodaj komentarz