odzywka bialkowa

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Artykuł zaktualizowany


Białka są to związki wielocząsteczkowe zbudowane z aminokwasów. Wyróżniamy białko zwierzęce i roślinne. Źródłami białka są m.in.: mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe, nabiał, ziarna zbóż i orzechy.


Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Stosowanie odżywek białkowych w sporcie ma jeden cel – regenerację i nadbudowę włókien mięśniowych. Na rynku możemy znaleźć wiele różnorodnych odżywek, od serwatki po kazeinę. Naszym wyborem powinny kierować indywidualne zapotrzebowania zważywszy na: porę dnia, rodzaj wysiłku i wydatek energetyczny.  Odżywka białkowa nie jest substytutem posiłku.  Pełni ona tylko rolę uzupełniająca w zbilansowanym planie żywieniowym.

Wyróżniamy następujące rodzaje odżywek białkowych:

Wartości odżywcze białek określamy za pomocą współczynnika wartości biologicznej ( BV). Określa on jaką część białka danego rodzaju organizm wykorzysta do regeneracji i nadbudowy.

  • Izolaty białek serwatkowych (BV = 159) – najwyższa wartość odżywcza, najszybsza absorpcja białka przez organizm. Najczęściej wykorzystujemy izolat bezpośrednio po treningu.
  • Koncentraty (BV = 104) – stosowane jako uzupełnienie planu żywieniowego w ciągu dnia.
  • Albuminy jajeczne (BV = 100) – wolne tempo wchłaniania, najczęściej wykorzystywane bezpośrednio przed snem lub jako uzupełnienie planu żywieniowego w ciągu dnia.
  • Kazeina (BV = 77) – wolne tempo wchłaniania, najczęściej wykorzystywane bezpośrednio przed snem. Znacząco zmniejsza nocny katabolizm, czyli wykorzystywanie białek zawartych w mięśniach do procesów energetycznych. Kazeina zapewnia długotrwały dostęp aminokwasów na potrzeby organizmu.
  • Białko sojowe (BV= 75) – niska wartość odżywcza
Koniecznie przeczytaj  Glutamina - co to jest i jak działa? Występowanie oraz skutki uboczne

Alternatywa dla odżywki białkowej

Na rynku dostępne są również mieszaniny białek wolno i szybko przyswajalnych, mogą być stosowane w regeneracji powysiłkowej i przed snem. Podobne rozwiązanie stosuje się w suplementach węglowodanowo-białkowych.

Pierwszym rodzajem odżywki węglowodanowo-białkowej jest Gainer, zawiera w swoim składzie 80% węglowodanów i 20% białka, dodatkowo uzupełnione witaminami i minerałami.

Drugą odżywką tego typu jest Bulk, zawiera w swoim składzie 50% węglowodanów i 50% białka z dodatkiem witamin i minerałów.

Stosowanie obu rodzajów tych odżywek jest zalecane do bezpośrednio po trening.


 

Oceń ten artykuł!
[Ocena: Średnia: ]

One thought on “Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

  1. Kiedyś stosowałam ale po tym jak wiem jaki to syf i obciążenie dla nerek-darowałam sobie ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *