odzywka bialkowa

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?


Białka są to związki wielocząsteczkowe zbudowane z aminokwasów. Wyróżniamy białko zwierzęce i roślinne. Źródłami białka są m.in.: mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe, nabiał, ziarna zbóż i orzechy.


Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Stosowanie odżywek białkowych w sporcie ma jeden cel – regenerację i nadbudowę włókien mięśniowych. Na rynku możemy znaleźć wiele różnorodnych odżywek, od serwatki po kazeinę. Naszym wyborem powinny kierować indywidualne zapotrzebowania zważywszy na: porę dnia, rodzaj wysiłku i wydatek energetyczny.  Odżywka białkowa nie jest substytutem posiłku.  Pełni ona tylko rolę uzupełniająca w zbilansowanym planie żywieniowym.

Wyróżniamy następujące rodzaje odżywek białkowych:

Wartości odżywcze białek określamy za pomocą współczynnika wartości biologicznej ( BV). Określa on jaką część białka danego rodzaju organizm wykorzysta do regeneracji i nadbudowy.

  • Izolaty białek serwatkowych (BV = 159) – najwyższa wartość odżywcza, najszybsza absorpcja białka przez organizm. Najczęściej wykorzystujemy izolat bezpośrednio po treningu.
  • Koncentraty (BV = 104) – stosowane jako uzupełnienie planu żywieniowego w ciągu dnia.
  • Albuminy jajeczne (BV = 100) – wolne tempo wchłaniania, najczęściej wykorzystywane bezpośrednio przed snem lub jako uzupełnienie planu żywieniowego w ciągu dnia.
  • Kazeina (BV = 77) – wolne tempo wchłaniania, najczęściej wykorzystywane bezpośrednio przed snem. Znacząco zmniejsza nocny katabolizm, czyli wykorzystywanie białek zawartych w mięśniach do procesów energetycznych. Kazeina zapewnia długotrwały dostęp aminokwasów na potrzeby organizmu.
  • Białko sojowe (BV= 75) – niska wartość odżywcza
Koniecznie przeczytaj  Tabletki na odchudzanie – czy one w ogóle działają?

Alternatywa dla odżywki białkowej

Na rynku dostępne są również mieszaniny białek wolno i szybko przyswajalnych, mogą być stosowane w regeneracji powysiłkowej i przed snem. Podobne rozwiązanie stosuje się w suplementach węglowodanowo-białkowych.

Pierwszym rodzajem odżywki węglowodanowo-białkowej jest Gainer, zawiera w swoim składzie 80% węglowodanów i 20% białka, dodatkowo uzupełnione witaminami i minerałami.

Drugą odżywką tego typu jest Bulk, zawiera w swoim składzie 50% węglowodanów i 50% białka z dodatkiem witamin i minerałów.

Stosowanie obu rodzajów tych odżywek jest zalecane do bezpośrednio po trening.


 

Artykuł zaktualizowany

One thought on “Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

  1. Kiedyś stosowałam ale po tym jak wiem jaki to syf i obciążenie dla nerek-darowałam sobie ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *