trening w domu

Trening w domu – czy to jest możliwe?


Według ostatnich badań ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu. Jednak zmiana stylu życia nie musi od razu oznaczać zakupu karnetu na siłownię czy ćwiczeń outdoorowych. Równie dobrze można stworzyć salę do treningu we własnym domu.

Wystarczy jedynie zakupić odpowiedni sprzęt. Jednak tego typu zadanie nie jest proste, bowiem w sklepach sportowych maszyn jest mnóstwo. Jaki sprzęt najlepiej nabyć, aby zorganizować prywatną siłownię?


Bez wątpienia aktywność fizyczna wymaga wielu poświęceń. Powinna być realizowana minimum 3 razy w tygodniu i najlepiej trwać 45 minut. Osobom rozpoczynającym przygodę ze sportem nie jest łatwo, bowiem niekiedy nawet 15 minut ćwiczeń może stanowić spore wyzwanie. Jeśli jednak nie zabraknie chęci i motywacji, wówczas z czasem zauważy się poprawę kondycji i samopoczucia. Zmieni się także ciało osoby ćwiczącej, bowiem będzie smuklejsze i znacznie wzmocnione.

Domowa siłownia to idealna propozycja dla osób, którym zależy na oszczędności czasu czy spokoju. Co warto wiedzieć o domowym treningu?


Czy trening w domu jest skuteczny?

Niektóre osoby marzące o własnej siłowni zastanawiają się, czy aby na pewno trening siłowy w domu jest równie skuteczny. Bez wątpienia na profesjonalnych siłowniach zazwyczaj obecny jest sprzęt najwyżej klasy, jednak to nie on jest powodem dobrych wyników w treningach. Liczy się bowiem przede wszystkim regularność i własne chęci. Jeśli motywacji nie zabraknie, wówczas nie ma znaczenia, czy trenuje się na ogólnodostępnej siłowni, czy we własnych czterech ścianach.


W jakie sprzęty wyposażyć domową siłownię?

Gdy zapadła decyzja o urządzeniu domowej sali do ćwiczeń, pora zakupić dobry sprzęt. Nie warto zaopatrywać się w całe mnóstwo przyrządów, które w ostatecznym rozrachunku okażą się zbędne. Lepiej dobrze przemyśleć swoje potrzeby i dobrać wyposażenie do wymagań. W końcu na czym innym będzie zależało miłośnikowi kulturystyki, a na czym innym osobie pragnącej po prostu zrzucić parę zbędnych kilogramów i wysmuklić talię. Jakie maszyny treningowe i inne akcesoria dobrze jest posiadać w prywatnej siłowni?

  • Orbitrek – to wszechstronne urządzenie pozwoli na wzmocnienie nie tylko dolnych, ale i górnych partii ciała. Orbitrek musi być dobrany do wzrostu i budowy użytkownika, dlatego przed zakupem warto sprzęt wypróbować. W sklepach znaleźć można orbitreki mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Te pierwsze są najtańsze, ale także głośne. Jeśli komuś zależy na cichym sprzęcie, powinien wybrać orbitrek magnetyczny lub elektromagnetyczny.
  • Bieżnia – jeśli tylko w przyszłej sali treningowej nie brakuje miejsca, warto zakupić bieżnię. Powinna być elektryczna, twarda, solidnie wykonana, z panelem umożliwiającym ustalanie różnych planów treningowych. Bieżnia musi mieć też odpowiednio długi pas biegowy, dłuższy dla osób wyższych.
  • Rower stacjonarny – to idealny sprzęt na trening cardio oraz do rozbudowy mięśni nóg i wymodelowania pośladków. Wyróżnia się rowery treningowe spinningowe, pionowe lub poziome (dla osób z problemami z kręgosłupem). Rower stacjonarny może mieć także różne systemy hamowania, jednak najbardziej poleca się rowery magnetyczne i elektromagnetyczne, bardzo ciche i dające możliwość precyzyjnej kontroli oporu.
  • Trampolina fitness – dobry przyrząd dla wielbicieli nietypowych ćwiczeń. Trenuje się na niej w rytm muzyki. Trampolina fitness powinna mieć elastyczną matę PE mesh, regulowany uchwyt, stabilną konstrukcję, antypoślizgowe nakładki na nóżki i mocne sprężyny lub grube gumy.
  Kalistenika - co to jest i jak zacząć treningi? Efekty kalisteniki

Urządzenie domowej siłowni to doskonały pomysł dla osób wychowujących dzieci czy mających dużo obowiązków służbowych. Jakie sprzęty najlepiej zakupić do prywatnej sali treningowej? Bez wątpienia w domowej siłowni przyda się orbitrek, bieżnia czy rower stacjonarny. Ciekawym rozwiązaniem jest też nabycie trampoliny z uchwytem, na której można realizować ćwiczenia z jumping fitness.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *