dieta weganska

Dieta wegańska – czy jest zdrowa? Zasady diety wegańskiej


Wiele osób decyduje się przejść na dietę wegańską. Czy to zdrowe rozwiązanie? Co warto wiedzieć o tym sposobie odżywiania? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a poznasz wszystkiego szczegóły!


Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Dieta wegańska pozytywnie wpływa na ciało. Osoby, które stosują ten wariant nie mają problemów z nadwagą, nadciśnieniem, czy z miażdżycą. Ważne jest jednak, aby jedzenie było urozmaicone oraz miało w sobie dużo substancji odżywczych. Trzeba szukać jak najlepszych zamienników dla mięsa, by zapobiec niedoborom witamin i mikroelementów.

Zbilansowana dieta wegańska:

  • reguluje poziom cukru we krwi
  • obniża ciśnienie tętnicze
  • reguluje pracę przewodu pokarmowego
  • pomaga zmniejszyć wagę.

Duża ilość przeciwutleniaczy, witamin i soli mineralnych, a także błonnika pozytywnie wpływa na ludzkie ciało. Właśnie, dlatego dieta wegańska jest dobrym rozwiązaniem, nawet do stosowania długofalowego. Mimo wszystko trzeba kontrolować poziom danych składników poprzez badanie krwi. Niestety, ale niekiedy konieczne jest wdrożenie suplementacji.

Weganie zdecydowanie rzadziej chorują na cukrzyce typu II niż osoby, które jedzą mięso. Co więcej nie mają oni problemów z nadciśnieniem, czy z chorobami serca. Do tego widać u nich pozytywne zmiany w obrębie mikroflory jelitowej.

Weganizm, a wegetarianizm – na czym polega różnica?

Weganie i wegetarianie rezygnują ze spożywania mięsa. Podstawową różnicą jest tu jednak fakt, iż wegetarianizm nie wyklucza jedzenia mleka, nabiału, miodu oraz jaj. Natomiast w menu wegan nie znajdziemy absolutnie żadnych składników pochodzenia odzwierzęcego.

Dieta wegańska – co z białkiem?

W diecie wegańskiej nie znajduje się miejsce na produkty odzwierzęce. Co wtedy? Wobec tego pozostają jedynie roślinne źródła białka. Najlepiej wybierać różne składniki spożywcze, dzięki temu dostarczymy organizmowi aminokwasy pochodzące z kilku źródeł, będą się one wzajemnie uzupełniać. Białko roślinne ma inny skład aminokwasów niż te pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym wyborem będzie soja, poza tym orzechy, zboża oraz nasiona, a także warzywa strączkowe. Ich z pewnością nie może zabraknąć w diecie wegańskiej! Najistotniejsza jest zatem różnorodność w jadłospisie.

  Jaki skład ma musli i czy warto jeść je na śniadanie?

Ryzyko związane z dietą wegańską

W przypadku wegan kluczowe jest uzupełnienie nie tylko białka, ale i różnych witamin. Witamina B12 jest w pewien sposób ograniczona ze względu na wyeliminowanie mięsa. Mowa o około 30% mniejszej dawce niż w przypadku, tak zwanych mięsożerców. Te braki trzeba uzupełnić za pomocą zbilansowanej diety, ewentualnie sięgnąć po suplementacje. Pomocne okaże się spożywanie fortyfikowanych płatków zbożowych, jak i drożdży. Warto raz na jakiś czas wykonać podstawowe badania, by wykluczyć niedobór, albo go potwierdzić.

Z racji tego, że weganie nie jedzą ryb spada szansa na uzupełnienie niezbędnych dla ludzkiego ciała kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, głównie tych EPA i DHA. Dobrym zamiennikiem dla ryb będą z pewnością nasiona lnu, olej lniany, nasiona chia, orzechy, czy olej z mikroalg. Tam właśnie znajdziemy te cenne i niebywale potrzebne składniki.

Wbrew pozorom weganie wcale nie cierpią na braki żelaza. Choć należy pamiętać, że to pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalne niż wariant zwierzęcy. Co istotne zielona herbata, kakao oraz kawa mocno utrudniają proces wchłaniania! Zdecydowanie więcej problemów jest z wapniem. Na szczęście pojawia się on w zielonych warzywach, orzechach, ziarnach i nasionach. Dobrze by pojawiło się w towarzystwie witaminy C.

Dieta wegańska – menu

W diecie wegańskiej znajdziemy przede wszystkim produkty pełnoziarniste oraz nasiona. Głównymi źródłami tłuszczu są oleje, orzechy, awokado, a także oliwa z oliwek. Sporo pojawia się również warzyw i owoców. Można spokojnie sięgać po nabiał, ale roślinny. Na rynku jest coraz więcej takich propozycji. Wywar mięsny wystarczy zastąpić jarskim, a kotlety zrobić z kaszy, czy z cukinii. Dzięki temu nasze menu jest zbilansowane, a co najważniejsze różnorodne.

Dodaj komentarz