siatkowka na plazy

Sport dla początkujących? Te aktywności fizyczne polecamy

Różnimy się między sobą pod względem ulubionych smaków, predyspozycji, gustu muzycznego i chęci do rywalizacji. Podobnie jest w przypadku aktywności fizycznej, łatwiej nam się ją wykonuje, gdy odpowiada naszym preferencjom. Dlatego zdecydowanie trudniej nam się zabrać do treningu, który wymaga od nas włożenie sporej dawki energii w wykonanie nieprzyjemnych ćwiczeń.

Dopasowujemy do siebie wiele elementów swojego życia. Każdy z nas ma swoje ulubione jedzenie, restauracje, muzykę czy też miejsca pozwalające na relaks. Nie inaczej jest ze sportem. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Concordia w Montrealu pokazały, że to odpowiednie dopasowanie sportu do naszej osobowości ma decydujący wpływ na to, ile motywacji będziemy potrzebować, by go uprawiać.

Osoba lubiąca spędzać czas z innymi

Osobie towarzyskiej zdecydowanie łatwiej będzie rozpocząć trening, gdy będzie mogła ćwiczyć w grupie. Dlatego też dla takiej osoby idealnie sprawdzą się aktywności fizyczne takie jak siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna. Dzięki czemu uprawianie sportu to nie tylko trening, lecz także możliwość spotkania się ze znajomymi.

Osoba zorganizowana

Osoby zorganizowane i zdyscyplinowane często nie potrzebują dodatkowych osób, które z nimi będą wykonywać daną aktywność fizyczną, a nawet taka obecność może im przeszkadzać. Dlatego świetnie dla nich sprawdzą się sporty, takie jak gimnastyka, czy aerobik, skupiające się na dokładnym odwzorowaniu danych ruchów i ich powtarzaniu.

Osoby dominujące

Osobom dominującym, czyli lubiącym przejmować kontrolę nad sytuacjami i podejmowaniem decyzji, łatwiej będzie skorzystać z aktywności fizycznych polegających na rywalizacji. To właśnie rywalizacja jest silnym czynnikiem, która wpływa na ich motywację. W związku z tym sporty, takie jak squash, tenis, a także możliwość udziału w zawodach to świetny dla nich sposób, na zaktywizowanie swojego trybu życia.

  Rośliny zdrowotne - poznaj zioła na koncentrację, piękne włosy i na trawienie!

Osoby spokojne

Osoby spokojne świetnie sprawdzają się w aktywnościach fizycznych, które polegają na jednostajnym wysiłku. Jednocześnie mają więcej motywacji niż inne osoby do aktywności trwających nawet po kilka godzin. Dlatego łatwiej im będzie uprawiać sporty, takie jak kajakarstwo, jazda na rowerze, joga czy pływanie na basenie.

Naukowcy w swoich badaniach wyróżnili kilka grup osobowości. Jednak należy pamiętać, że na osobowość składa się wiele cech i dla niektórych osób znalezienie dominującej nie będzie trudne, ale dla innych może być to duży problem. Wpływ na to ma fakt, że część z nas nie ma jednej głównej cechy, która dominuje osobowość, a wiele cech wpływających na jej charakter. Dlatego też warto zajrzeć na blog sportowy i skorzystać z porad dotyczących aktywności fizycznych.

Należy także pamiętać, że np. będąc osobą spokojną, warto spróbować aktywności czy sportów, które na pierwszy rzut oka do nas nie pasują. Nasze życie składa się z wielu elementów, takich jak praca czy rodzina i także one będą mieć wpływ na to, jaki sport da nam możliwość odreagowania i zmniejszenia codziennego stresu.

Dodaj komentarz