kobieta na rowerze

Test Wingate – co to jest i na czym polega?

Istnieje cała masa badań naukowych, z których korzystają sportowcy. Test Wingate jest to popularne rozwiązanie, które, co ciekawe, potrafi pokonać nawet zawodowców. Co to takiego? Na czym dokładnie polega? Sprawdź szczegóły, które znajdują się w naszym artykule!

Test Wingate – co to jest i na czym polega?

Test Wingate z języka angielskiego – Wingate Anaerobic Test jest to pomiar badający nasz potencjał anaerobowy organizmu. Wykorzystuje się tutaj przede wszystkim cykloergometr rowerowy, choć niekiedy używa się nawet ergometr ręczny. Jaki jest cel testu? Chodzi o pomiar maksymalnej mocy anaerobowej i wydolności anaerobowej. Badany przez określony czas musi pedałować z maksymalną prędkością oraz oporem. Z reguły taka próba trwa 30 sekund, aczkolwiek bywają pewne odstępstwa od tej reguły wynoszące więcej, między innymi 60 lub 120 sekund. Dłuższe sesje to aż kilka odcinków z krótkimi przerwami pomiędzy. Bez względu na wariant to męcząca próba, która pokonuje nawet zawodowców.

Ciekawostką jest to, że pierwowzór testu Wingate przeprowadzono już w 1974 roku w Instytucie Wingate. Wtedy nazywał się inaczej, bo Cumming`s test. Przeszedł on wiele zmian na przestrzeni lat aż uzyskał obecny zarys.

Jak wygląda test Wingate? To specjalistyczna próba wysiłkowa na cykloergometrze rowerowym. Zaczyna się od określenia obciążenia z jakim dana osoba ma trenować. Tu wyznacznikiem jest masa ciała – 0,075 kp na 1 kg. Badanie rozpoczynamy od 5 minutowej rozgrzewki o mocy około 50 wat, a dopiero potem mamy część właściwą. Test Wingate trwa 30 sekund. Sygnał pozwala nam na start, przez pół minuty musimy pedałować, jak najszybciej się da i to przez cały czas najlepiej w jednym rytmie. Od razu otrzymujemy wynik, aczkolwiek niekiedy konieczne jest przeprowadzenie kilku prób z przerwami. Ten sprzęt pozwala wprowadzać pewne modyfikacje, które ułatwiają pomiary.

  Ile razy w tygodniu ćwiczyć żeby schudnąć?

Test Wingate – normy

W każdym badaniu mamy pewne zalecane normy, takie ramy, w których powinniśmy się zmieścić. Jak sytuacja wygląda, gdy chodzi o test Wingate? Po zakończeniu próby od razu uzyskujemy wynik, który ocenia nasz potencjał systemu aerobowego. Wartość WanT może wynosić 4, jak i prawie 9. Im wyższy parametr tym oczywiście jest lepiej.

Pamiętaj, że na wynik wpływa wiele czynników, między innymi stres, zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, ponadto duży wpływ ma tutaj wiek oraz masa ciała osoby badanej.

Dlaczego wydolność beztlenowa jest ważna dla sportowców?

Test Wingate stosuje się głównie w przypadku sportowców. Dla nich wynik ma znaczenie, bowiem wysoki parametr pokazuje, że człowiek jest w stanie szybciej biec na dłuższym odcinku trasy. Odpowiednie atrybuty są wręcz pożądane w niektórych dyscyplinach sportowych, między innymi w piłce nożnej i kolarstwie.

Wydolność beztlenowa jest związana bezpośrednio ze zdolnością do wykonywania wysiłku krótkotrwałego z maksymalną intensywnością jaką jesteśmy w stanie osiągnąć. Ten parametr, gdy jest wysoki pozwala nam na lepsze dotlenienie organizmu, do tego poprawia insulinoodporność, a także umożliwia zachowanie wysokiej sprawności fizycznej. Sportowcy, dzięki treningowi beztlenowemu inaczej anaerobowemu zadbają o swoje zdrowie, figurę oraz lepsze wyniki. To dla nich istotna kwestia, gdy robią to zawodowo.

Gdzie można zrobić Test Wingate?

Każdy w zasadzie może przejść przez różne badania, również te bardziej zaawansowane. Zawodowi sportowcy są cyklicznie sprawdzani na wielu polach, a potencjał anaerobowy jest jednym z czołowych parametrów. Test Wingate zrobisz w laboratorium diagnostycznym, czy też Akademii Wychowania Fizycznego lub na innym uniwersytecie z kierunkiem sportowym. Wiele miejsc przeprowadza takie badania, więc nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniej lokalizacji w najbliższej okolicy swojego zamieszkania. Warto pytać trenerów przygotowania motorycznego, choć oni często sami kierują swoich podopiecznych bezpośrednio pod dany adres, aby sprawdzić ich potencjał. Koszt badania wynosi około 100 złotych.

Dodaj komentarz