kobieta robi przysiad na silowni

Ćwiczenia wielostawowe – czym są? Przykłady i zalety


Nie da się ukryć, że ćwiczenia wielostawowe są najlepszą opcją, gdy myślisz o rozbudowie sylwetki, czy pozbyciu się tkanki tłuszczowej. To również doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną zwiększyć siłę. Jakie ćwiczenia wybrać? Jakie zalety ma ta forma aktywności? Podpowiadamy!


Co to są ćwiczenia wielostawowe?

W przypadku ćwiczeń wielostawowych ruch odbywa się minimum w dwóch stawach jednocześnie, może być oczywiście ich więcej. To powoduje pobudzenie dużej ilości mięśni, a co za tym idzie, mamy w ten sposób zdecydowanie efektywniejszy trening.

Ćwiczenia wielostawowe wymagają podstawowego sprzętu sportowego, między innymi sztangi i hantli. Na początku wystarczą nawet butelki z wodą. Co ciekawe posiadanie ławki nie jest konieczne. Wobec tego trening możemy zrobić także w domowym zaciszu.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ćwiczeniami wielostawowymi musisz w pierwszej kolejności opanować technikę, która jest bardzo ważna. W ten sposób unikniesz kontuzji. Dobrze skonsultować się z trenerem personalnym i wykupić kilka zajęć. Przygotuj ciało do dużego wysiłku, a więc przez kilka tygodni systematycznie rób pompki, przysiad ze sztangą z tyłu lub przysiad ze sztangą z przodu, wykroki, czy podciąganie. To odpowiedni wstęp do ćwiczeń z obciążeniem, rozciągnięcie również jest pomocne.

Ćwiczenia wielostawowe – jakie to?

Ćwiczenia wielostawowe są dobre dla każdego człowieka, ponieważ pozwalają naszemu ciału pozostać w świetnej kondycji i sprawności. Mogą one być częścią treningu na masę, redukcję, czy treningu na rzeźbę. Różnica polega jednak na tym, że do każdego wariantu potrzebujemy lżejszego bądź cięższego obciążenia w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Podczas treningu siłowego pojawią się, między innymi ćwiczenia wielostawowe, takie jak:

  Ćwiczenia na klatkę piersiową - 25 najlepszych z nich

Podczas robienia wyżej wymienionych pozycji do pracy angażuje się masę mięśni, więc te sekwencje sprawdzą się nie tylko przy uzyskaniu masy, ale także przy zbijaniu kilogramów, czyli przy redukcji tkanki tłuszczowej.

Poniżej znajdziesz kilkanaście ćwiczeń wielostawowych:

  • wyciskanie żołnierskie – ciężar znajduje się nad głową
  • wyciskanie na klatkę – leżysz na ławce lub na podłodze
  • uginanie przedramion z hantlami – masz dwie opcje z supinacją (dokręcenie nadgarstka podczas unoszenia hantli ku górze), tudzież bez
  • przysiady ze sztangą umieszczoną na karku.

Co dają ćwiczenia wielostawowe?

Wiele osób decyduje się wykonywać ćwiczenia wielostawowe, kiedy planuje zmniejszyć tkankę tłuszczową, tudzież rozbudować sylwetkę. To bezpieczny sposób, dlatego że chroni mięśnie przed rozpadem. Poza tym, dzięki takiemu treningowi możemy poprawić ogólną siłę, a także funkcjonowanie łańcucha kinematycznego. Mało tego, ćwiczenia wielostawowe uczą nasz organizm. Czego? Prawidłowych wzorców ruchowych. To wszystko pokazuje, że ta forma aktywności fizycznej ma szereg zalet.

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia wielostawowe wyśmienicie nadają się do uzupełnienia naszych codziennych treningów specjalistycznych. To sprawdzony patent na zwiększenie mocy oraz wytrzymałości.

Dodaj komentarz