uśmiechnięta kobieta gryzie przekrojone na pół awokado z pestką

Jak krok po kroku przejść na dietę wegetariańską lub wegańską?

Rozważasz przejście na dietę wegańską, ale nie wiesz, jak zrobić to by uniknąć ewentualnych niedoborów związanych z niewłaściwym zbilansowaniem diety? Mamy dla Ciebie klika wskazówek! Pokażemy Ci, że proste i smaczne wegańskie alternatywy dla mięsa oraz doskonałe źródła wapnia dla wegan, które znajdziesz nawet w osiedlowych marketach! Sprawdź, na co zwrócić uwagę przechodząc na vege jedzenie i jak komponować wartościowe i odpowiednio zbilansowane dania z wegańskich produktów.

1. Znajdź motywację do przejścia na wegańskie żywienie

Zanim jeszcze zupełnie zmienisz swoją dietę i dotychczasowe nawyki żywieniowe, zastanów się nad swoją motywacją do przejścia na weganizm. Względy zdrowotne, troska o planetę czy współczucie wobec zwierząt, a może wszystko naraz – każda motywacja jest dobra i pomaga wytrwać w żywieniowym postanowieniu. Warto też poszukać wsparcia wśród rodziny i znajomych. Dobrym pomysłem jest np. wspólne przechodzenie na dietę wegańską z przyjaciółką lub partnerem oraz sięganie po rady bardziej doświadczonych, wieloletnich wegan.

2. Wprowadzaj wegańskie jedzenie małymi krokami

Jeśli do tej pory mięso, ryby, nabiał i jaja były nieodłącznymi elementami Twojej diety, to raptowne przejście na wegańskie jedzenie może okazać się dla Ciebie źródłem frustracji. Dlaczego? Liczne restrykcje, zakazy i ograniczenia wprowadzone z dnia na dzień mogą sprawić, że Twój zapał szybko minie. Z tego względu polecamy powolne i stopniowe zastępowanie produktów pochodzenia zwierzęcego produktami na bazie roślin. 

Możesz zacząć od wprowadzania do swojej diety np. roślinnych obiadów, kilku bezmięsnych dni w tygodniu lub przestrzegania zasad diety wegańskiej codziennie, lecz tylko do określonej godziny. Jeśli zauważysz, że nowy styl żywienia wchodzi Ci w nawyk, zwiększ ilość roślinnych posiłków i znowu daj sobie trochę czasu na adaptację zmian, aż do zupełnego wyeliminowania z diety produktów odzwierzęcych. Taka taktyka daje znacznie większe szanse na sukces niż gwałtowne rzucanie się na głęboką wodę.

3. Zadbaj o odpowiednio zbilansowane i zdrowe posiłki

Przechodząc na dietę wegańską nie wystarczy usunąć ze swojego jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Aby taka dieta służyła nam i naszemu organizmowi, konieczne jest zadbanie o prawidłowe komponowanie i bilansowanie posiłków. Frytki, pierogi z owocami i tzw. białe pieczywo mogą być wegańskie, ale oparcie o nie swojej codziennej diety zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

  Dieta dla grupy krwi A - przepisy i jadłospis

produkty wegańskie: tofu na drewnianej deseczce, pestki i nasiona roślin strączkowych w miseczkach oraz orzechy

Wartościowy i zbilansowany vege obiad (ale też każdy inny posiłek!) powinien zawierać źródła:

  • białka – nasiona roślin strączkowych, tofu, orzechy, nasiona i pestki, komosa ryżowa, makarony i mąki z nasion roślin strączkowych, gotowe „mięso roślinne”,
  • węglowodanów (najlepiej złożonych) – grube kasze, pieczywo, mąki i makarony pełnoziarniste, amarantus, płatki owsiane,
  • tłuszczy – niesolone orzechy i pestki, oleje roślinne, awokado. Ważne są zwłaszcza produkty zawierające kwasy Omega-3: nasiona lnu i olej lniany, orzechy włoskie oraz nasiona chia[1].

W żadnym vege daniu nie może zabraknąć warzyw, najlepiej świeżych lub z mrożonek. Urozmaicą one posiłki i dostarczą organizmowi cennych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Każdego dnia należy spożywać minimum 400 g, czyli 5 porcji warzyw i owoców (z przewagą warzyw). Każda kolejna porcja niesie za sobą korzyści dla zdrowia.[2]

4. Poszukaj prostych przepisów na potrawy vege

Stworzenie zbilansowanych, a jednocześnie smacznych i apetycznie wyglądających vege potraw może być wyzwaniem dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z dietą roślinną. Ratunkiem dla nich mogą być dobre książki kucharskie, blogi lub e-booki z przepisami na wyśmienite i szybkie wegańskie jedzenie. Takie sprawdzone i przetestowane dania pozwolą Ci uniknąć kulinarnych wpadek i sprawią, że nie zniechęcisz się po kolejnej nieudanej próbie. Kiedy już nabierzesz wprawy i pewności w kuchni, będziesz mógł tworzyć własne przepisy i eksperymentować, łącząc różne smaki, tekstury i zapachy.

Pamiętaj, że nie każde danie i „wegańskie mięso” musisz przygotowywać od zera – w marketach, dyskontach i sklepach z wegańską żywnością dostępne są smaczne produkty wegańskie, na bazie których stworzysz doskonałe, szybkie dania roślinne. Wegańskie burgery i plastry o smaku goudy, przydadzą się, jeśli zechcesz skosztować smaku street foodu we własnym domu. Gotowe pasty kanapkowe i hummusy, to rozwiązania do których wystarczy dorzucić ulubione pieczywo lub warzywa, by mieć smaczną i wartościową przekąskę w kilka chwil.

  60 produktów niskokalorycznych, po których nie będziecie głodni

Poznaj doskonałe produkty dla wegan: Przekrój bogatej oferty produktów wegańskich Biedronki

5. Zadbaj o wartościowe źródła wapnia dla wegan

Dieta wegańska zakłada zupełną eliminację nabiału, który dla osób na tradycyjnej, zbilansowanej diecie jest ważnym źródłem wapnia potrzebnego m. in. do utrzymania zdrowych kości i zębów. Z tego względu weganie powinni zatroszczyć się o odpowiednią podaż i w razie wskazań, suplementację tego ważnego składnika mineralnego.

źródło wapnia dla wegan - wegańskie, fortyfikowane napoje roślinne w butelkach, orzechy, ryż, kasza i płatki w miseczkach

Gdzie go znajdziemy? Dobrym źródłem wapnia są m.in. suche nasiona fasoli, liście pietruszki, jarmuż, sezam, mak, figi, wybrane orzechy oraz woda wysokozmineralizowana. Weganie mogą sięgać też po wzbogacane w wapń napoje roślinne, np. sojowy, ryżowy, owsiany lub migdałowy oraz po fortyfikowane tofu, zarówno naturalne, jak i w różnych wariantach smakowych[3].

6. Zatroszcz się o dobrą przyswajalność żelaza z wegańskich produktów

Produkty pochodzenia roślinnego dostarczają wyłącznie żelaza niehemowego, które jest gorzej przyswajalne niż żelazo hemowe, znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego weganie powinni dostarczać około 1,8 razy więcej tego pierwiastka niż osoby na tzw. tradycyjnejdiecie. Dobrymi, wegańskimi źródłami żelaza są: nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki, komosa ryżowa, kasza jaglana, pestki dyni oraz suszone morele. Należy pamiętać, iż zawarte w nasionach roślin strączkowych fityniany pogarszają przyswajalność żelaza, dlatego najlepiej namoczyć je w wodzie przed gotowaniem[4].

Produkty będące źródłami żelaza warto łączyć z produktami zawierającymi witaminę C, która zwiększa biodostępność żelaza i ułatwia jego wchłanianie. Znajdziemy ją m. in. w natce pietruszki, czerwonej papryce, warzywach kapustnych oraz owocach: porzeczkach, kiwi, truskawkach i cytrusach[5],[6]. Jak to zrobić w praktyce? Możesz wyrobić sobie nawyk posypywania swojego vege jedzenia posiekaną natką pietruszki, a do sałatek z nasionami roślin strączkowych dodawać paprykę lub komponować je ze świeżymi z liśćmi szpinaku. W awaryjnych sytuacjach, po bogatym w żelazo posiłku, dobrze sprawdzi się też kilka łyków cytrusowego soku.

  Szybka dieta odchudzająca - jadłospis na 7 dni. Schudnij 3 kg w tydzień!

Dowiedz się jak przejść na dietę roślinną – poznaj praktyczne wskazówki!

7. Suplementuj niedoborowe składniki

Regularne wizyty, profilaktyczne i kontrolne, u lekarza (najlepiej zacząć od lekarza rodzinnego) to jeden z bardzo ważnych elementów prawidłowego stylu życia, nie tylko w przypadku wegan. Poinformuj lekarza o przejściu na dietę wegańską i zapytaj, czy w związku z tym powinieneś przyjmować jakieś suplementy lub wykonać badania.

U osób stosujących diety eliminujące mięso i produkty odzwierzęce zwykle konieczna jest suplementacja witaminy B12, która naturalnie występuje właśnie w tego typu produktach. Niekiedy zaleca się też suplementację witaminy D (jeśli jej poziom we krwi jest zbyt niski), która m. in. pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystaniu wapnia. Pamiętaj, że przyjmowanie suplementów zawsze powinno odbywać się pod czujnym okiem lekarza, który dobierze dawkę i rodzaj preparatu.

[1] M. Kaczorek, Dieta roślinna – od czego zacząć, na co zwrócić uwagę przy kompozycji diety? https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/dieta-roslinna-od-czego-zaczac-na-co-zwrocic-uwage-przy-kompozycji-diety/, dostęp 17.08.2022.

[2] E-book GoVege, https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/landingi-editor-uploads/m2DTB94Y%2FGo_Vege_ebook.pdf?export_hash=b034011afc5cbb0af5ff&tid=b034011afc5cbb0af5ff, dostęp: 22.08.2022

[3] M. Kaczorek, Dieta roślinna – od czego zacząć, na co zwrócić uwagę przy kompozycji diety? https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/dieta-roslinna-od-czego-zaczac-na-co-zwrocic-uwage-przy-kompozycji-diety/, dostęp 17.08.2022.

[4] M. Kaczorek, Dieta roślinna – od czego zacząć, na co zwrócić uwagę przy kompozycji diety? https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/dieta-roslinna-od-czego-zaczac-na-co-zwrocic-uwage-przy-kompozycji-diety/, dostęp 17.08.2022.

[5] M. Jarosz i inni, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf, dostęp 17.08.2022.

[6]A. Wedziuk, Fakty i mity dotyczące diety wegańskiej, https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/fakty-i-mity-dotyczace-diety-weganskiej/, dostęp 17.08.2022.

Dodaj komentarz