kobieta mierzy talie miarka

Jak jeść żeby schudnąć? – Poznaj 8 ważnych wskazówek!


Zbliża się ważna, długo wyczekiwana okoliczność, a Twoja sylwetka jest daleko w lesie? Nic straconego, ponieważ dzisiaj jest właśnie najlepszy moment na zmianę swoich nawyków żywieniowych. Każdego dnia sporo osób planuje poprawić swoją sylwetkę, szukając odpowiedzi na pytanie: „Jak jeść żeby schudnąć?”. 

Wychodząc naprzeciw naszym czytelnikom, dzisiaj poznacie 8 najważniejszych wskazówek, które pomogą Wam zrzucić zbędne kilogramy. Gotowi pożegnać się z nadmierną tkanką tłuszczową? Tak więc zaczynajmy!


1. Zacznij liczyć kalorie

Liczenie kalorii to pierwszy punkt na naszej liście. To właśnie kalorie determinują w największym stopniu wygląd naszej sylwetki, a wprowadzenie naszego ciała w deficyt kaloryczny pozwoli nam na utratę zbędnego tłuszczu z organizmu.

Za kompozycję naszego ciała odpowiadają głównie kalorie, które spożywamy w ciągu dnia. Możemy tych kalorii spożywać w różnych ilościach, co w konsekwencji przekłada się na naszą sylwetkę. Ci, którzy spożywają tych kalorii mniej niż wynosi ich zapotrzebowanie kaloryczne, zaczynają po prostu tracić na wadze. Natomiast Ci, którzy spożywają więcej kalorii, niż wynosi ich zapotrzebowanie kaloryczne, to zaczynają tyć. Wydaje się skomplikowane? Tylko na początku. Tak w zasadzie całość okazuje się prosta i schematyczna, o ile dobrze zrozumiemy to zagadnienie. 

Liczenie kalorii oraz kontrolowanie naszego jadłospisu pozwoli nam w pełni kontrolować przebieg redukcji, a co najważniejsze, dzięki liczeniu kalorii będziemy świadomi naszych działań. Co więcej, nasza tanka tłuszczowa odejdzie w zapomnienie.

Pamiętaj, że dla naszej sylwetki liczy się przede wszystkim to ILE JEMY, a nie to CO JEMY.

2. Zwiększ podaż białka w swojej diecie

Redukcja to złożony proces. Jeżeli z jakiegoś względu nie możesz sobie pozwolić na liczenie kalorii, to warto nawet w minimalnym stopniu zwiększyć spożycie białka w trakcie dnia. Jeżeli zastanawiasz się co jeść żeby schudnąć, to jedz białko. Białko dla naszego organizmu jest ważnym makroskładnikiem, który spełnia funkcję budulca. Oprócz tego białko z reguły potrafi nas bardziej nasycić, dzięki czemu nie będziemy odczuwać nadmiernego głodu i nie będzie nas kusić na podjadanie w ciągu dnia. Najlepiej spożywać dziennie minimum 20-30 gramów białka w każdym posiłku.

  Ile kalorii ma piwo? Sprawdź ile KCAL ma ten alkohol!

Warto również wiedzieć, że białko posiada najwyższy efekt termiczny. wykazuje się największym czynnikiem termogenezy spośród wszystkich makroskładników. Oznacza to, że organizm podczas trawienia i przetwarzania tego makroskładnika, zużyje więcej energii, niż ma to miejsce w przypadku węglowodanów i tłuszczy. Dzięki zwiększeniu białka w naszej diecie, jesteśmy w stanie pośrednio zwiększyć nasz wydatek energetyczny, co w końcowym rozrachunku przy zachowaniu pozostałych czynników, może przełożyć się pozytywnie na redukcję tkanki tłuszczowej.

3. Jedz więcej warzyw i owoców

Jeżeli do tej pory spożywaliście warzywa i owoce w małych ilościach, to warto zwiększyć ich podaż kosztem innych produktów. Warzywa w swojej istocie nie są wysokokaloryczne, dzięki czemu możemy zjeść ich odpowiednio więcej. Oprócz tego, warzywa świetnie zapychają nasz żołądek. Szczególnie można tutaj wymienić np. mieszankę warzyw na patelnię. Jest to bardzo dobra opcja na posiłek. Jeżeli dodamy do tego jeszcze jakiś rodzaj białka, to mamy w pełni wartościowe i pożywne danie.

Owoce są również dobrą opcją, jeśli interesuje nas redukcja tkanki tłuszczowej. Szczególnie warto zastąpić nimi wszelkiego rodzaju przekąski, które spożywamy w ciągu dnia. Na temat owoców krąży wiele mitów, ale tak naprawdę są w pełni dopuszczalne podczas redukcji, a nawet wskazane.

Warto wiedzieć, że batony lub chipsy nie są niczym złym w naszej diecie. Pytanie co jeść żeby schudnąć nie ogranicza automatycznie spożywania naszych ulubionych produktów. Możemy również chudnąć spożywając każdego dnia nasze ulubione przekąski. Jednak do tego potrzebne jest m.in liczenie kalorii.

4. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Woda jest kluczowa dla naszego organizmu, ponieważ składa się on w głównej mierze właśnie z wody. Woda spełnia sporo funkcji w naszym organizmie. W przypadku redukcji jest bardzo ważna, podobnie jak kalorie. Warto wiedzieć, że spożywanie odpowiedniej ilości wody, pomaga m.in. w zapobieganiu retencji wody w organizmie.

  Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać? Zacznij już dzisiaj!

Powinniśmy w miarę możliwości kontrolować nawodnienie organizmu podczas całego dnia. Unikajmy alkoholu, słodzonych napoi, a pijmy więcej wody mineralnej oraz naturalnych herbat. Starajmy się także nie doprowadzać do uczucia pragnienia, ponieważ jest to pierwsza oznaka odwodnienia. Pamiętaj, żeby redukcja była przede wszystkim zdrowa, a tkanka tłuszczowa będzie znikać w swoim, w pełni naturalnym tempie.

5. Ilość posiłków oraz ich czas spożycia nie ma żadnego znaczenia

Tak, to prawda. Nie ma kompletnie znaczenie w jakich godzinach jeść żeby schudnąć. Dla naszego organizmu liczy się tylko to ILE JEMY, a nie to CO JEMY. Pod pojęciem ILE JEMY kryją się kalorie, które spożywamy w ciągu dnia. Jeżeli niestety nie możesz zastosować się do punktu pierwszego tego artykułu, to przede wszystkim trzymaj się zasady, aby nie spożywać kolejnego posiłku, o ile nie czujesz prawdziwego głodu. Jeżeli nie liczymy i nie kontrolujemy spożytych kalorii podczas dnia, to powinniśmy zjeść w pełni odżywczy i wartościowy posiłek, a następny zjeść dopiero wtedy, gdy odczujemy prawdziwy głód. Oczywiście nie powinniśmy również podjadać pomiędzy posiłkami.

Warto zamienić produkty i posiłki, które mają dużo kalorii, a nas nie sycą, na takie, które mają mniej kalorii, a dodatkowo nas bardziej nasycą. Jest to istotna wskazówka w przypadku poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „jak jeść żeby schudnąć?”. Taka zmiana poskutkuje zmniejszeniem spożywanych kalorii, a w skali kilku tygodni, może dać całkiem niezły rezultat. Dla przykładu można zamienić czekoladowe płatki na płatki owsiane żeby schudnąć. Taka zmiana zapewni nam mniejsze spożycie kalorii oraz z reguły nas lepiej nasyci. Oczywiście przy zachowaniu w tym wszystkim odpowiednich proporcji.

6. Odstaw słodzone napoje

Jak jeść żeby schudnąć? Miało być o jedzeniu, a jest o piciu. Tak naprawdę słodzone, kolorowe napoje posiadają tylko i wyłącznie zbędne kalorie. Jeżeli myślimy o odchudzaniu i redukcji, powinniśmy ograniczyć ich ilość, najlepiej do minimum. Wg statystyk, przeciętny Polak wypija dziennie około 1 litr słodzonych napoi. W rezultacie daje to około 450 kcal. Sporo, prawda?

7. Jedz wolno i świadomie

Jeżeli do tej pory spożywasz posiłki z reguły w locie, to najczęściej w ogóle nie zauważysz ich zjedzenia. W rezultacie przekłada się to na uczucie ciągłego głodu. Warto aby do każdego posiłku podejść należycie świadomie i skupić się na jego spożyciu. Dzięki temu w lepiej nasycisz swój organizm. Dodatkowo wolniejsze spożywanie posiłków przełoży się na zaspokojenie głodu. Im wolniej będzie jadł i przeżuwał, tym mniej jedzenia będzie potrzeba do uzyskania efektu nasycenia. Podczas redukcji tkanki tłuszczowej warto pamiętać o tym, z pozoru marginalnym czynniku.

  Jakie ryby jeść, a których lepiej unikać?

8. Zwiększ swoją aktywność fizyczną

Zwiększenie aktywności fizycznej pozwoli nam spalić dodatkowe kalorie. Dzięki temu zwiększymy zapotrzebowanie na kalorie, a w rezultacie możemy również pogłębić nasz deficyt kaloryczny. Tak naprawdę dobra będzie każda aktywność fizyczna, zaczynając od spacerów, po biegi czy jazdę na rowerze. Dodatkowy ruch z całą pewnością wpłynie pozytywnie na nasz organizm.

Pamiętaj, że każdą nową aktywność fizyczną powinniśmy rozpoczynać na spokojnie i stopniowo zwiększać czas trwania oraz jej intensywność, aby nie nabawić się kontuzji.

Natomiast jeżeli Tobie na tzw. wymodelowaniu sylwetki, to warto zacząć jakiekolwiek treningi siłowe. One również sprawią, że tkanka tłuszczowa zacznie znikać w mgnieniu oka!

Czy są jeszcze jakieś pozostałe wskazówki, które mogą okazać się pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „jak jeść żeby schudnąć?”:

  • ogranicz przekąski w ciągu dnia, dzięki czemu kalorie zostaną ograniczone
  • nie nadużywaj alkoholu
  • korzystaj z niskokalorycznego oleju do smażenia potraw
  • zamień samochód na rower
  • zacznij żyć pełnią życia i rób wszystko na co masz ochotę, zwiększając przy okazji swój wydatek energetyczny

Jak jeść żeby schudnąć? – podsumowanie

Najbardziej skutecznym działaniem, które spowoduje utratę tkanki tłuszczowej jest rozpoczęcie liczenia naszych kalorii i w pełni świadome wejście w deficyt kaloryczny. Dzięki temu będziemy w pełni kontrolować naszą wagę oraz pozwoli nam to spożywać kalorie w różnej postaci. Będziemy mogli jeść według schematu, który pozwoli nam spożywać zarówno chipsy jak czekoladę, a redukcja będzie przebiegała bardzo sprawnie. Wszystko w pełni świadomie i przede wszystkim bez zbędnego ciężaru dla naszej psychiki. Nie ukrywajmy, ale sporo osób chcących zrzucić tkankę tłuszczową, często ma wyrzuty sumienia po zjedzeniu jakiejś przekąski bądź słodkości.

Dodaj komentarz