Wiele paĆ boi siÄ treningĂłw siĆowych, poniewaĆŒ krÄ ĆŒy stereotyp, ĆŒe ich ciaĆo nabierze mÄskich ksztaĆtĂłw, czyli stanie siÄ mocno rozbudowane. Nic bardziej mylnego, zmieni siÄ, ale bÄdzie jÄdrne i smukĆe. Jak powinien wyglÄ daÄ trening na siĆowni dla kobiet? Podpowiadamy!
Spis treĆci
Kobieta na siĆowni â jak powinna trenowaÄ?
Nie waĆŒne, czy Äwiczysz w domu, czy na siĆowni musisz okreĆliÄ sobie cele i dopasowaÄ trening do swoich moĆŒliwoĆci. Na poczÄ tku przygody z Äwiczeniami siĆowymi naleĆŒy skupiÄ siÄ na ogĂłlnym wzmocnieniu miÄĆni, poza tym na doskonaĆym opanowaniu techniki. Przy poziomie zaawansowanym moĆŒna juĆŒ jedynie szlifowaÄ wczeĆniej nabyte umiejÄtnoĆci i podnosiÄ sobie poprzeczkÄ.
Äwiczenia siĆowe dla kobiet w ĆŒaden sposĂłb nie zaszkodzÄ ich wyglÄ dowi, wrÄcz przeciwnie, piÄknie wymodelujÄ one ciaĆo. Co wiÄcej ten typ treningu to Ćwietna opcja, gdy zaleĆŒy nam na rozbudowie siĆy. Nie ma wiÄc co siÄ baÄ tego rodzaju aktywnoĆci, poniewaĆŒ wszystkie krÄ ĆŒÄ ce o nich opinie to gĆĂłwnie mity.
Na poczÄ tku przygody z treningiem siĆowym panie mogÄ bazowaÄ jedynie na wĆasnym ciÄĆŒarze ciaĆa. W ten sposĂłb nie rozbudujÄ mocno sylwetki, ale mimo wszystko uzyskajÄ caĆkiem dobrÄ sprawnoĆÄ. Najlepiej sprawdzÄ siÄ pozycje, ktĂłre odwzorowujÄ codzienne ruchy, takie jak martwy ciÄ g, przysiad, czy wyciskanie ĆŒoĆnierskie.
JeĆli chcesz trenowaÄ z ciÄĆŒarem postaw na kettbell, ale to opcja dla kobiet, ktĂłre juĆŒ posiadajÄ pewne doĆwiadczenie w dziedzinie sportu. Tak zwane odwaĆŒniki kulowe pozwalajÄ nam spaliÄ sporo kalorii, w ten sposĂłb uda siÄ pozbyÄ nadmiaru tkanki tĆuszczowej. Tego typu obciÄ ĆŒenie umoĆŒliwia bardzo mocnÄ pracÄ nad miÄĆniami, miÄdzy innymi core. Masa paĆ boi siÄ ciÄĆŒarĂłw, a niepotrzebnie. Dlaczego? Za maĆe nie dadzÄ upragnionych rezultatĂłw.
Dobry plan treningowy dla kobiety â jak go stworzyÄ?
W pierwszej kolejnoĆci musisz zdecydowaÄ siÄ na to w jakim systemie trenujesz, zazwyczaj to gĂłra-dĂłĆ. Wtedy kaĆŒdego dnia ÄwiczeĆ skupiasz siÄ na innej partii ciaĆa. GĂłra sprawia, ĆŒe pracujÄ plecy, klatka piersiowa, barki i ramiona. W przypadku doĆu mowa o zaangaĆŒowaniu miÄĆni â brzucha, czworogĆowych ud, dwugĆowych ud, poĆladkĂłw, a takĆŒe Ćydek. Pod to dobiera siÄ konkretne pozycje. Do gĂłry idealnie pasuje:
- prostowanie linek
- wznosy hantli w bok
- rozpiÄtki hantlami
- wyciskanie francuskie
- przyciÄ ganie brzucha na wyciÄ gu.
Kiedy mowa o dole to stawiamy, miÄdzy innymi na:
- wykroki z hantlami lub bez
- przysiady
- wspiÄcia na palcach
- odwodzenie nĂłg w tyĆ
- brzuszki.
Podstawowy plan treningowy dla kobiet
Panie na siĆowni mogÄ korzystaÄ z rozmaitych sprzÄtĂłw, a takĆŒe z dodatkowego obciÄ ĆŒenia. Warto na poczÄ tku wspomĂłc siÄ wiedzÄ doĆwiadczonej osoby, na przykĆad trenera. To pozwoli zmniejszyÄ ryzyko wystÄ pienia kontuzji, czy przepracowania. Nagrywanie lub Äwiczenie w lustrze to teĆŒ wyĆmienity trik na wyeliminowanie ewentualnych bĆÄdĂłw technicznych.
Zacznij od ÄwiczeĆ 2 razy w tygodniu, po upĆywie pewnego czasu moĆŒesz juĆŒ podnieĆÄ tÄ wartoĆÄ nawet do 4 wizyt na siĆowni. Na pierwsze efekty trzeba jednak zaczekaÄ okoĆo 4-6 tygodni. A po upĆywie 8 naleĆŒy nieco zmodyfikowaÄ plan, bo moĆŒe juĆŒ tak dobrze nie dziaĆaÄ, bo ciaĆo siÄ przyzwyczaja.
KaĆŒdy trening zaczynasz od krĂłtkiej rozgrzewki. Na wstÄpie moĆŒe pojawiÄ siÄ, na przykĆad bieg na bieĆŒni, jazda na rowerku, czy na orbitku. Po tym nastÄpujÄ Äwiczenia rozciÄ gajÄ ce i mobilizujÄ ce. Dopiero moĆŒna przejĆÄ do treningu wĆaĆciwego.
PrzykĆadowy plan treningowy dla kobiet na poziomie podstawowym moĆŒe wyglÄ daÄ tak:
- przysiady tylko i wyĆÄ cznie z wĆasnym ciÄĆŒarem ciaĆa
- martwy ciÄ g z hantlami
- wiosĆowanie na TRX
- pompki na podwieszeniu
- ĆciÄ ganie drÄ ĆŒka do klatki piersiowej
- wyciskanie hantli stojÄ c
- deska
- spiÄcia brzucha w pozycji leĆŒÄ cej na piĆce.
ZrĂłb 4 serie wyĆŒej wymienionych pozycji, kaĆŒda ma 5-10 powtĂłrzeĆ. Przy Äwiczeniu deski wystarczy za kaĆŒdym razem wytrzymaÄ 30 sekund. Po treningu nastÄpuje rozciÄ ganie, ktĂłre pozwoli nam zniwelowaÄ zakwasy, bĂłle potreningowe, ponadto dodatkowo ujÄdrni ciaĆo.
Wiele paĆ decyduje siÄ na rolowanie, ktĂłre Ćwietnie siÄ tu sprawdza. Robimy w pierwszej fazie trening tylko dwa razy – w poniedziaĆek i w czwartek, natomiast reszta dni pozostaje wolna. Kiedy nabierzesz juĆŒ wprawy oraz siĆy moĆŒesz na aktywnoĆÄ poĆwiÄciÄ aĆŒ 4 dni â poniedziaĆek, wtorek, ĆrodÄ oraz czwartek. PozostaĆa czÄĆÄ tygodnia jest wolna od ÄwiczeĆ siĆowych. W tym wypadku plan bÄdzie wyglÄ daÄ nieco inaczej. PoniĆŒej znajdziesz przykĆadowy rozkĆad:
- przysiady ze sztangÄ
- przysiady sumo z obciÄ ĆŒeniem
- podciÄ ganie na drÄ ĆŒku z wykorzystaniem gum oporowych
- pompki na porÄczach z wykorzystaniem gum oporowych
- martwy ciÄ g na prostych nogach
- wyciskanie ĆŒoĆnierskie ze sztangÄ znajdujÄ cÄ siÄ nad gĆowÄ
- bieg gĂłrski
- plank.
PojawiajÄ siÄ 4 serie po 10 powtĂłrzeĆ, za to deska to tylko jedno powtĂłrzenie. Co waĆŒne na wyĆŒszym poziomie niezbÄdne stajÄ siÄ ciÄĆŒary. Hantle bÄdÄ idealne do unoszenia w podporze, czy do wyciskania na Ćawce skoĆnej. SprawdzÄ siÄ rĂłwnieĆŒ w martwym ciÄ gu, to dobra opcja gdy nie mamy jeszcze siĆ na sztangÄ, aczkolwiek wolna daje nam masÄ moĆŒliwoĆci, miÄdzy innymi na zmiany ustawienia.
Jakie efekty moĆŒe osiÄ gnÄ Ä kobieta trenujÄ c na siĆowni?
Panie, ktĂłre zdecydujÄ siÄ na Äwiczenia siĆowe na siĆowni zyskajÄ wiele korzyĆci. Przede wszystkim taka aktywnoĆÄ pozwala im:
- rozĆadowaÄ stres
- poprawiÄ odpornoĆÄ
- pomĂłc zbilansowaÄ gospodarkÄ hormonalnÄ
- dostarczyÄ pozytywne endorfiny
- uzyskaÄ lepszÄ sprawnoĆÄ fizycznÄ , ktĂłra przyda siÄ w codziennym ĆŒyciu
- uzyskaÄ wzrost pewnoĆci siebie, a wiÄc i odwagi
- poprawiÄ wyglÄ d miÄĆni – stanÄ siÄ one twardsze oraz peĆniejsze.
Szybko zauwaĆŒysz ĆŒe sylwetka siÄ zmieniĆa. Obwody siÄ zmniejszÄ , obniĆŒy siÄ poziom tkanki tĆuszczowej, poza tym miÄĆnie bÄdÄ bardziej widoczne. OsiÄ gniesz taki wynik jedynie przy regularnych treningach oraz z odpowiednio dopasowanym jadĆospisem. PamiÄtaj, ĆŒe bardzo ekstremalne kuracje oraz ujemny bilans kaloryczny w tym przypadku da zupeĆnie odwrotne wyniki od tych zamierzonych.

Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siĆowego oraz certyfikowany trener osobisty. OprĂłcz treningĂłw siĆowych uprawiam rĂłwnieĆŒ biegi na Ćredni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu ĆŒycia.